QA8ASRD070NF41S08 Ingersoll Rand 619 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive
Part Number: QA8ASRD070NF41S08
QA8ASRD070NF41S08 Ingersoll Rand 619 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive. Torque Range: 619 in-lbs / 51.6 ft-lbs / 70 Nm Max Stall Torque: 59.0 ft-lbs / 80 Nm Max Free Speed: 320RPM
QA8ASRD070NF41S08 Ingersoll Rand 619 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive Description
Product image may not represent exact model.
The QA8ASRD070NF41S08 Ingersoll Rand 619 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive provides 619 in-lbs of stall torque, making it ideal for assembly operations requiring controlled, repeatable torque delivery. The QA8ASRD070NF41S08 Ingersoll Rand 619 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive supports integration with automation systems, improving efficiency and consistency in critical fastening applications.
Built for heavy-duty industrial environments, the QA8ASRD070NF41S08 Ingersoll Rand 619 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive combines rugged construction with Ingersoll Rand’s renowned precision engineering to provide a long service life and consistent fastening results.
Part Number
QA8ASRD070NF41S08
Torque Range
619 in-lbs / 51.6 ft-lbs / 70 Nm
Max Stall Torque
59.0 ft-lbs / 80 Nm
Max Free Speed
320RPM
Weight
6.80lbs / 3.09kg
Length
19.0'' / 482mm
Side to Center Distance
1.69'' / 43mm
Drive Size
1/2''
Additional information
Part Number
QA8ASRD070NF41S08
Torque Range
Max Stall Torque
59.0 ft-lbs / 80 Nm
Max Free Speed
320RPM
Weight
6.80lbs / 3.09kg
Length
19.0'' / 482mm
Side to Center Distance
1.69'' / 43mm