Part Number: QA8AALD040NP35S06
Technical Specifications
Additional information
Part Number
QA8AALD040NP35S06
Actuation/Throttle/Switch
Lever
Air Consumption cfm
46 cfm
Air consumption l/min
1303 l/min
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Angle Head Height
0.69''
Clutch Type
Stall
Configuration/Handle Type
Right Angle
Drive Size
3/8''
Drive Type
Square
Exhaust Location
Rear
Head Side to Center
1.71''
Housing Material
Steel
Max Free Speed (rpm)
570RPM
Max. Power
1hp
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
1/2''
Mounting Type
Standard Gearcase
Power Source
Air Powered
Product Length
17.8'' / 452mm
Product Weight
4.98lbs / 2.26kg
Rec. Forward Torque Range
15-30 ft-lbs / 177-354 in-lbs / 20 – 40 Nm
Reversible
Reversible
Sound Pressure/Power Db(A)
87 / 98
UPC
Vibration Level (M/S2)
< 2.5m/s2
Warranty
1-year
Additional information
Part Number
QA8AALD040NP35S06
Actuation/Throttle/Switch
Lever
Air Consumption cfm
46 cfm
Air consumption l/min
1303 l/min
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Angle Head Height
0.69''
Clutch Type
Stall
Configuration/Handle Type
Right Angle
Drive Size
3/8''
Drive Type
Square
Exhaust Location
Rear
Head Side to Center
1.71''
Housing Material
Steel
Max Free Speed (rpm)
570RPM
Max. Power
1hp
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
1/2''
Mounting Type
Standard Gearcase
Power Source
Air Powered
Product Length
17.8'' / 452mm
Product Weight
4.98lbs / 2.26kg
Rec. Forward Torque Range