Part Number: QA8AALD055NP35S08
Part Number
QA8AALD055NP35S08
Air Pressure (psi)
90 PSI
Angle Head Height
0.69''
Head Side to Center
1.71''
Max Free Speed (rpm)
570RPM
Max Pressure
6.2 bar
Mounting Type
Standard Gearcase
Product Length
17.8'' / 452mm
Product Weight
5lbs / 2.27kg
Rec. Forward Torque Range
18-41 ft-lbs / 221-487 in-lbs / 25 – 55 Nm
87 / 98
UPC
Part Number
QA8AALD055NP35S08
Air Pressure (psi)
90 PSI
Angle Head Height
0.69''
Head Side to Center
1.71''
Max Free Speed (rpm)
570RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
Mounting Type
Standard Gearcase
Product Length
17.8'' / 452mm
Product Weight
5lbs / 2.27kg
Rec. Forward Torque Range