QA8ASRD055NF41S08 Ingersoll Rand 487 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive
Part Number: QA8ASRD055NF41S08
QA8ASRD055NF41S08 Ingersoll Rand 487 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive. Torque Range: 487 in-lbs / 40.6 ft-lbs / 55 Nm Max Stall Torque: 44.2 ft-lbs / 60 Nm Max Free Speed: 425RPM
QA8ASRD055NF41S08 Ingersoll Rand 487 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive Description
Product image may not represent exact model.
The QA8ASRD055NF41S08 Ingersoll Rand 487 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive delivers 487 in-lbs of stall torque for demanding torque applications requiring accuracy and repeatability. Designed for fixtured and automated setups, the QA8ASRD055NF41S08 Ingersoll Rand 487 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive ensures precise torque transfer and repeatable performance even in continuous-duty production environments.
Engineered for endurance, the QA8ASRD055NF41S08 Ingersoll Rand 487 in-lbs QA8 Series Remote Start Stall Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive features premium materials, durable internal gearing, and a precision air motor that maintains torque stability and productivity shift after shift.
Technical Specifications
Additional information
Part Number
QA8ASRD055NF41S08
Torque Range
487 in-lbs / 40.6 ft-lbs / 55 Nm
Max Stall Torque
44.2 ft-lbs / 60 Nm
Max Free Speed
425RPM
Weight
6.05lbs / 2.74kg
Length
18.8'' / 478mm
Side to Center Distance
1.34'' / 34mm
Drive Size
1/2''
Additional information
Part Number
QA8ASRD055NF41S08
Torque Range
Max Stall Torque
44.2 ft-lbs / 60 Nm
Max Free Speed
425RPM
Weight
6.05lbs / 2.74kg
Length
18.8'' / 478mm
Side to Center Distance
1.34'' / 34mm