Part Number: QA8AALD225NF56S12
Part Number
QA8AALD225NF56S12
Air Pressure (psi)
90 PSI
Angle Head Height
1.19''
Drive Size
3/4''
Head Side to Center
2.09''
Max Free Speed (rpm)
90RPM
Max Pressure
6.2 bar
Mounting Type
Flanged Mounting
Product Length
20'' / 508mm
Product Weight
8.47lbs / 3.84kg
Rec. Forward Torque Range
90-166 ft-lbs / 1080-1991 in-lbs / 122 – 225 Nm
Part Number
QA8AALD225NF56S12
Air Pressure (psi)
90 PSI
Angle Head Height
1.19''
Drive Size
3/4''
Head Side to Center
2.09''
Max Free Speed (rpm)
90RPM
Max Pressure
6.2 bar
Mounting Type
Flanged Mounting
Product Length
20'' / 508mm
Product Weight
8.47lbs / 3.84kg
Rec. Forward Torque Range