SA-C-58-16M Apex Brand 16mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive
Price: Price On Request
Part Number: SA-C-58-16M
SA-C-58-16M Apex Brand 16mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 16mm Overall Length: 64mm Socket Length: 30.2mm Socket Diameter: 25.4mm Nose End Diameter: 21.4mm Clearance Depth: 15.9mm
SA-C-58-16M Apex Brand 16mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive Description
SA-C-58-16M Apex Brand 16mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive allows you to operate in hard to reach places. Apex square drive universal wrenches are manufactured to last in the most demanding environments.
SA-C-58-16M Apex Brand 16mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive is recognized as the industry leader in impact universal extension wrench tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. Apex square drive universal wrenches are not designed to be used with impact drivers.
Hex Opening
16mm
Overall Length
64mm
Socket Length
30.2mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
21.4mm
Clearance Depth
15.9mm
Hex Opening
16mm
Overall Length
64mm
Socket Length
30.2mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
21.4mm
Clearance Depth
15.9mm