SA-C-37-12M Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive
Part Number: SA-C-37-12M
SA-C-37-12M Apex® Brand 12mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 12mm Overall Length: 51mm Socket Length: 23.8mm Socket Diameter: 22.2mm Nose End Diameter: 17.5mm Clearance Depth: 10.3mm
SA-C-37-12M Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive Description
SA-C-37-12M Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the SA-C-37-12M Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
SA-C-37-12M Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the SA-C-37-12M Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Technical Specifications
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
12mm
Overall Length
51mm
Socket Length
23.8mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
17.5mm
Clearance Depth
10.3mm
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
12mm
Overall Length
51mm
Socket Length
23.8mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
17.5mm
Clearance Depth
10.3mm