SA-C-37-13M Apex Brand 13mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive
Part Number: SA-C-37-13M
SA-C-37-13M Apex Brand 13mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 13mm Overall Length: 52mm Socket Length: 25.4mm Socket Diameter: 22.2mm Nose End Diameter: 17.5mm Clearance Depth: 11.9mm
SA-C-37-13M Apex Brand 13mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive Description
SA-C-37-13M Apex Brand 13mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive allows you to operate in hard to reach places. Apex square drive universal wrenches are manufactured to last in the most demanding environments.
SA-C-37-13M Apex Brand 13mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive is recognized as the industry leader in impact universal extension wrench tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. Apex square drive universal wrenches are not designed to be used with impact drivers.
Hex Opening
13mm
Overall Length
52mm
Socket Length
25.4mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
17.5mm
Clearance Depth
11.9mm
Hex Opening
13mm
Overall Length
52mm
Socket Length
25.4mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
17.5mm
Clearance Depth
11.9mm