SA-C-510-21M Apex Brand 21mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive
Price: Price On Request
Part Number: SA-C-510-21M
Discontinued
SA-C-510-21M Apex® Brand 21mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 21mm Overall Length: 73mm Socket Length: 34.9mm Socket Diameter: 31.8mm Nose End Diameter: 28.6mm Clearance Depth: 16.3mm
Discontinued
SA-C-510-21M Apex Brand 21mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive Description
SA-C-510-21M Apex Brand 21mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the SA-C-510-21M Apex Brand 21mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
SA-C-510-21M Apex Brand 21mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the SA-C-510-21M Apex Brand 21mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Hex Opening
21mm
Overall Length
73mm
Socket Length
34.9mm
Socket Diameter
31.8mm
Nose End Diameter
28.6mm
Clearance Depth
16.3mm
Hex Opening
21mm
Overall Length
73mm
Socket Length
34.9mm
Socket Diameter
31.8mm
Nose End Diameter
28.6mm
Clearance Depth
16.3mm