SA-C-36-10M Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive
Part Number: SA-C-36-10M
SA-C-36-10M Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 10mm Overall Length: 48mm Socket Length: 20.6mm Socket Diameter: 19.1mm Nose End Diameter: 15.1mm Clearance Depth: 9.5mm
SA-C-36-10M Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive Description
SA-C-36-10M Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive allows you to operate in hard to reach places. Apex square drive universal wrenches are manufactured to last in the most demanding environments.
SA-C-36-10M Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 3/8” Square Drive is recognized as the industry leader in impact universal extension wrench tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. Apex square drive universal wrenches are not designed to be used with impact drivers.
Technical Specifications
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
10mm
Overall Length
48mm
Socket Length
20.6mm
Socket Diameter
19.1mm
Nose End Diameter
15.1mm
Clearance Depth
9.5mm
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
10mm
Overall Length
48mm
Socket Length
20.6mm
Socket Diameter
19.1mm
Nose End Diameter
15.1mm
Clearance Depth
9.5mm