QA8ASRS040NF41S06 Ingersoll Rand 416 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive
Part Number: QA8ASRS040NF41S06
QA8ASRS040NF41S06 Ingersoll Rand 416 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive. Actuation/Throttle Type/Switch Type: Remote Start Air Consumption (cfm): 46 cfm
QA8ASRS040NF41S06 Ingersoll Rand 416 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive Description
Product image may not represent exact model.
The QA8ASRS040NF41S06 Ingersoll Rand 416 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive features an adjustable shutoff clutch and an externally adjustable precision shutoff clutch, and is great for any fastening applications involving plastics, composites and metals.
Offers powerful performance up to 416 in-lbs of torque and speeds up to 540RPM. With the precision shutoff clutch having been tested 1 million cycles without failure, you can be sure the QA8ASRS040NF41S06 Ingersoll Rand 416 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive will go the distance. The lube-free motor makes it easy to manage the upkeep of the nutrunner with just a spanner wrench. The reverse ring position and standard 4” inline spindle make handling this tool easy, and the multiple mounting flange options allow you to adjust your tool to your specifications. Slim, compact design for space-saving fixturing.
Part Number
QA8ASRS040NF41S06
Actuation/Throttle/Switch
Remote Start
Air Consumption cfm
46 cfm
Air Pressure (psi)
90 PSI
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
3/8''
Drive Type
Square
Fastener Size
M8
Head Side to Center
1.34''
Housing Material
Steel
Max Free Speed (rpm)
540RPM
Max. Power
1hp
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
35 ft-lbs / 416 in-lbs / 47.01 Nm
Min. Hose Size
3/8''
Mounting Type
Flanged Mounting
Power Source
Air Powered
Product Length
18.8'' / 478mm
Product Weight
6.05lbs / 2.74kg
Rec. Forward Torque Range
15-30 ft-lbs / 177-354 in-lbs / 20 – 40 Nm
Sound Pressure/Power Db(A)
82.5 / 93.5
Vibration Level (M/S2)
< 2.5m/s2
Additional information
Part Number
QA8ASRS040NF41S06
Actuation/Throttle/Switch
Remote Start
Air Consumption cfm
46 cfm
Air Pressure (psi)
90 PSI
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
Drive Type
Square
Fastener Size
M8
Head Side to Center
1.34''
Housing Material
Steel
Max Free Speed (rpm)
540RPM
Max. Power
1hp
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
Min. Hose Size
Mounting Type
Flanged Mounting
Power Source
Air Powered
Product Length
18.8'' / 478mm
Product Weight
6.05lbs / 2.74kg
Rec. Forward Torque Range