M2L075RS10 Ingersoll Rand 5/8”-11 Thread Rear Exhaust Extended Right Angle Air Sander, 7500RPM
Part Number: M2L075RS10
Technical Specifications
Additional information
Part Number
M2L075RS10
Actuation/Throttle/Switch
Safety Lever
Air Con. @ Free Speed (cfm)
14 cfm
Air Con. @ Free Spd (l/min)
396 l/min
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Arbor/Collet
5/8''-11 Thread
Bearing Type
Ball Bearing, Needle Bearing
Color
Grey
Configuration/Handle Type
Auxiliary Handle, Right Angle
Duty Rating
Industrial Duty
Exhaust Location
Rear
Handle Material
Composite
Height Over Spindle
3.57'' / 91mm
Housing Material
Steel
Lock Mechanism
Lever Lock in Off Position
Max Free Speed (rpm)
7500RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
3/8''
Mounting Type
Arbor
Power Source
Air Powered
Product Length
12.52'' / 318mm
Product Weight
4.55lbs / 2.06kg
Rated Power
1hp / 0.75kW
Sound Pressure/Power Db(A)
86.9 / 97.9
Speed Setting
Variable Speed
UPC
Vacuum
None
Vibration Level (M/S2)
3.7m/s2
Warranty
1-year
Additional information
Part Number
M2L075RS10
Actuation/Throttle/Switch
Safety Lever
Air Con. @ Free Speed (cfm)
14 cfm
Air Con. @ Free Spd (l/min)
396 l/min
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Arbor/Collet
5/8''-11 Thread
Bearing Type
Ball Bearing, Needle Bearing
Color
Grey
Configuration/Handle Type
Auxiliary Handle, Right Angle
Duty Rating
Industrial Duty
Exhaust Location
Rear
Handle Material
Composite
Height Over Spindle
3.57'' / 91mm
Housing Material
Steel
Lock Mechanism
Lever Lock in Off Position
Max Free Speed (rpm)
7500RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
3/8''
Mounting Type
Arbor
Power Source
Air Powered
Product Length
12.52'' / 318mm
Product Weight
4.55lbs / 2.06kg
Rated Power
1hp / 0.75kW