77A25F107 Ingersoll Rand 7” Polishing Bonnet Pad Pro Series Extended Right Angle Air Sander, 2500RPM
Part Number: 77A25F107
77A25F107 Ingersoll Rand 7” Polishing Bonnet Pad Pro Series Extended Right Angle Air Sander, 2500RPM. Actuation/Throttle Type/Switch Location: Handle Actuation/Throttle Type/Switch Type: Safety Lever Air Consumption @ Load (cfm): 19.8 cfm
77A25F107 Ingersoll Rand 7” Polishing Bonnet Pad Pro Series Extended Right Angle Air Sander, 2500RPM Description
Product image may not represent exact model.
The 77A25F107 Ingersoll Rand 7” Polishing Bonnet Pad Pro Series Extended Right Angle Air Sander, 2500RPM is designed for large areas and heavy duty materials. Your tool works hard so you dont have to.
With a unique spring-loaded latch that resets each time the lever is released, youll never have to worry about your safety while working with this sander. With double-row ball bearings, a solid steel motor, and arbor housing, the 77A25F107 Ingersoll Rand 7” Polishing Bonnet Pad Pro Series Extended Right Angle Air Sander, 2500RPM will last. Thanks to an ergonomic design, the 77A extended angle sander can reach tough and tight spaces. Built-in mist lubricator automatically oils motor when throttle is activated.
The 77A25F107 Ingersoll Rand 7” Polishing Bonnet Pad Pro Series Extended Right Angle Air Sander, 2500RPM is backed by a 1-year warranty for peace of mind.
Technical Specifications
Additional information
Part Number
77A25F107
Actuation/Throttle/Switch
Safety Lever
Air Consumption @ Load (cfm)
19.8 cfm
Air Inlet
1/4'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Arbor/Collet
5/8''-11 Thread
Bearing Type
Double Row Ball
Configuration/Handle Type
Auxiliary Handle, Right Angle
Exhaust Location
Side
Max Free Speed (rpm)
2500RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
3/8''
Mounting Type
Arbor
Pad Diameter or Size
7''
Power Source
Air Powered
Product Length
17.56'' / 446mm
Product Weight
8.38lbs / 3.8kg
Rated Power
1.5hp / 1.12kW
Sound Pressure/Power Db(A)
85.9 / 98.9
Standards/Certifications
CE
UPC
Vibration Level (M/S2)
< 2.5m/s2
Warranty
1-year
Wheel Diameter
7'' / 178mm
Additional information
Part Number
77A25F107
Actuation/Throttle/Switch
Safety Lever
Air Consumption @ Load (cfm)
19.8 cfm
Air Inlet
1/4'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Arbor/Collet
5/8''-11 Thread
Bearing Type
Double Row Ball
Configuration/Handle Type
Auxiliary Handle, Right Angle
Exhaust Location
Side
Max Free Speed (rpm)
2500RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
3/8''
Mounting Type
Arbor
Pad Diameter or Size
7''
Power Source
Air Powered
Product Length
17.56'' / 446mm
Product Weight
8.38lbs / 3.8kg
Rated Power
1.5hp / 1.12kW
Sound Pressure/Power Db(A)
85.9 / 98.9
Standards/Certifications
CE
UPC
Vibration Level (M/S2)
< 2.5m/s2
Warranty
1-year
Wheel Diameter
7'' / 178mm