G3L086RS10 Ingersoll Rand 5/8”-11 Thread Rear Exhaust Extended Right Angle Air Sander, 8600RPM
Part Number: G3L086RS10
G3L086RS10 Ingersoll Rand 5/8”-11 Thread Rear Exhaust Extended Right Angle Air Sander, 8600RPM. Actuation/Throttle Type/Switch Location: Handle Actuation/Throttle Type/Switch Type: Safety Lever Air Inlet: 3/8” NPT Air Pressure (PSI): 90 PSI
1.35 HP (1.0 kW) of power and a free speed of 8600 RPM. The ergonomic D-shaped handle is easy to grip and reduces vibration. Thanks to an internal contamination-free air controller, your tool will maintain its speed and maximize material removal rates. This sander features a unique system that prevents accidental throttle operation by resetting the latch each time the lever is released.
Technical Specifications
Additional information
Part Number
G3L086RS10
Actuation/Throttle/Switch
Safety Lever
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Arbor/Collet
5/8''-11 Thread
Average Air Cons. (cfm)
33 cfm
Configuration/Handle Type
Auxiliary Handle, Right Angle
Duty Rating
Industrial Duty
Exhaust Location
Rear
Max Free Speed (rpm)
8600RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
1/2''
Mounting Type
Arbor
Power Source
Air Powered
Product Length
13'' / 330mm
Product Weight
4.25lbs / 1.93kg
Rated Power
1.34hp / 1kW
Sound Pressure/Power Db(A)
83.2 / 94.2
Speed Setting
Variable Speed
Standards/Certifications
CE
Vacuum
None
Vibration Level (M/S2)
< 2.5m/s2
Warranty
1-year
Additional information
Part Number
G3L086RS10
Actuation/Throttle/Switch
Safety Lever
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Arbor/Collet
5/8''-11 Thread
Average Air Cons. (cfm)
33 cfm
Configuration/Handle Type
Auxiliary Handle, Right Angle
Duty Rating
Industrial Duty
Exhaust Location
Rear
Max Free Speed (rpm)
8600RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
1/2''
Mounting Type
Arbor
Power Source
Air Powered
Product Length
13'' / 330mm
Product Weight
4.25lbs / 1.93kg
Rated Power
1.34hp / 1kW