KT-8-15M-12 Apex Brand 15mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 7/16” Male Hex Drive
Price: Price On Request
Part Number: KT-8-15M-12
KT-8-15M-12 Apex® Brand 15mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 7/16” Male Hex Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 15mm Shank Length: 305mm Socket Length: 28.6mm Socket Diameter: 25.4mm Nose End Diameter: 19.8mm Clearance Depth: 14.3mm
KT-8-15M-12 Apex Brand 15mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 7/16” Male Hex Drive Description
KT-8-15M-12 Apex Brand 15mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 7/16” Male Hex Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the KT-8-15M-12 Apex Brand 15mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 7/16” Male Hex Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
KT-8-15M-12 Apex Brand 15mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 7/16” Male Hex Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the KT-8-15M-12 Apex Brand 15mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 7/16” Male Hex Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Technical Specifications
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
15mm
Shank Length
305mm
Socket Length
28.6mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
19.8mm
Clearance Depth
14.3mm
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
15mm
Shank Length
305mm
Socket Length
28.6mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
19.8mm
Clearance Depth
14.3mm