KD-7-14M-12 Apex Brand 14mm 6-Point Tension Type Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive
Part Number: KD-7-14M-12
KD-7-14M-12 Apex® Brand 14mm 6-Point Tension Type Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive. Hex Opening: 14mm Shank Length: 229mm Socket Length: 28.6mm Socket Diameter: 22.2mm Nose End Diameter: 19.1mm Clearance Depth: 13.5mm
KD-7-14M-12 Apex Brand 14mm 6-Point Tension Type Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive Description
KD-7-14M-12 Apex Brand 14mm 6-Point Tension Type Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the KD-7-14M-12 Apex Brand 14mm 6-Point Tension Type Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
KD-7-14M-12 Apex Brand 14mm 6-Point Tension Type Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the KD-7-14M-12 Apex Brand 14mm 6-Point Tension Type Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Made In The USA
Technical Specifications
Additional information
Hex Opening
14mm
Shank Length
229mm
Socket Length
28.6mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
19.1mm
Clearance Depth
13.5mm
Made In The USA
Additional information
Hex Opening
14mm
Shank Length
229mm
Socket Length
28.6mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
19.1mm
Clearance Depth
13.5mm