KDW-C-6-10M-9 Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive
Part Number: KDW-C-6-10M-9
KDW-C-6-10M-9 Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 10mm Overall Length: 229mm Socket Length: 20.6mm Socket Diameter: 19.1mm Nose End Diameter: 15.5mm
KDW-C-6-10M-9 Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive Description
KDW-C-6-10M-9 Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive allows you to operate in hard to reach places. Apex impact universal socket extension wrenches are manufactured to last in the most demanding environments.
KDW-C-6-10M-9 Apex Brand 10mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive is recognized as the industry leader in impact universal extension wrench tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. Apex impact universal socket extension wrenches are not designed to be used with impact drivers.
Technical Specifications
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
10mm
Overall Length
229mm
Socket Length
20.6mm
Socket Diameter
19.1mm
Nose End Diameter
15.5mm
Clearance Depth
9.5mm
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
10mm
Overall Length
229mm
Socket Length
20.6mm
Socket Diameter
19.1mm
Nose End Diameter
15.5mm
Clearance Depth
9.5mm