KAS-6-10M-6 Apex Brand 10mm 6-Point Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive
Price: Price On Request
Part Number: KAS-6-10M-6
KAS-6-10M-6 Apex® Brand 10mm 6-Point Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 10mm Shank Length: 152mm Socket Length: 20.6mm Socket Diameter: 19.1mm Nose End Diameter: 15.5mm Clearance Depth: 9.5mm
KAS-6-10M-6 Apex Brand 10mm 6-Point Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive Description
KAS-6-10M-6 Apex Brand 10mm 6-Point Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the KAS-6-10M-6 Apex Brand 10mm 6-Point Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
KAS-6-10M-6 Apex Brand 10mm 6-Point Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the KAS-6-10M-6 Apex Brand 10mm 6-Point Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Technical Specifications
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
10mm
Shank Length
152mm
Socket Length
20.6mm
Socket Diameter
19.1mm
Nose End Diameter
15.5mm
Clearance Depth
9.5mm
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
10mm
Shank Length
152mm
Socket Length
20.6mm
Socket Diameter
19.1mm
Nose End Diameter
15.5mm
Clearance Depth
9.5mm