KAW-C-8-15M-9 Apex® Brand 15mm 6-Point Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive. Hex Opening: 15mm Overall Length: 229mm Socket Length: 28.6mm Socket Diameter: 25,4mm Nose End Diameter: 19.8mm Clearance Depth: 14.3mm
Discontinued
KAW-C-8-15M-9 Apex Brand 15mm 6-Point Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the KAW-C-8-15M-9 Apex Brand 15mm 6-Point Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
KAW-C-8-15M-9 Apex Brand 15mm 6-Point Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the KAW-C-8-15M-9 Apex Brand 15mm 6-Point Metric Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
| Hex Opening | 15mm |
|---|---|
| Overall Length | 229mm |
| Socket Length | 28.6mm |
| Socket Diameter | 25.4mm |
| Nose End Diameter | 19.8mm |
| Clearance Depth | 14.3mm |
| Hex Opening | 15mm |
|---|---|
| Overall Length | 229mm |
| Socket Length | 28.6mm |
| Socket Diameter | 25.4mm |
| Nose End Diameter | 19.8mm |
| Clearance Depth | 14.3mm |