KDW-C-7-12M-6 Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive
Part Number: KDW-C-7-12M-6
KDW-C-7-12M-6 Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 12mm Overall Length: 152mm Socket Length: 23.8mm Socket Diameter: 22.2mm Nose End Diameter: 17.5mm
KDW-C-7-12M-6 Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive Description
KDW-C-7-12M-6 Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive allows you to operate in hard to reach places. Apex impact universal socket extension wrenches are manufactured to last in the most demanding environments.
KDW-C-7-12M-6 Apex Brand 12mm 6-Point IronBand Tension Type Universal Extension Wrench, 3/8” Square Drive is recognized as the industry leader in impact universal extension wrench tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. Apex impact universal socket extension wrenches are not designed to be used with impact drivers.
Technical Specifications
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
12mm
Overall Length
152mm
Socket Length
23.8mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
17.5mm
Clearance Depth
10.3mm
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
12mm
Overall Length
152mm
Socket Length
23.8mm
Socket Diameter
22.2mm
Nose End Diameter
17.5mm
Clearance Depth
10.3mm