KNS-8-18M-4 Apex Brand 18mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive
Price: Price On Request
Part Number: KNS-8-18M-4
KNS-8-18M-4 Apex Brand 18mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 18mm Shank Length: 102mm Socket Length: 31.8mm Socket Diameter: 25.4mm Nose End Diameter: 25.4mm Clearance Depth: 17.5mm
KNS-8-18M-4 Apex Brand 18mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive Description
KNS-8-18M-4 Apex Brand 18mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive allows you to operate in hard to reach places. Apex impact universal socket extension wrenches are manufactured to last in the most demanding environments.
KNS-8-18M-4 Apex Brand 18mm 6-Point Tension Type Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive is recognized as the industry leader in impact universal extension wrench tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. Apex impact universal socket extension wrenches are not designed to be used with impact drivers.
Technical Specifications
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
18mm
Shank Length
102mm
Socket Length
31.8mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
25.4mm
Clearance Depth
17.5mm
Additional information
Socket Type
6-Point
Hex Opening
18mm
Shank Length
102mm
Socket Length
31.8mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
25.4mm
Clearance Depth
17.5mm