SA-C-58-15M Apex Brand 15mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive
Part Number: SA-C-58-15M
SA-C-58-15M Apex® Brand 15mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 15mm Overall Length: 62mm Socket Length: 28.6mm Socket Diameter: 25.4mm Nose End Diameter: 19.8mm Clearance Depth: 14.3mm
SA-C-58-15M Apex Brand 15mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive Description
SA-C-58-15M Apex Brand 15mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the SA-C-58-15M Apex Brand 15mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
SA-C-58-15M Apex Brand 15mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the SA-C-58-15M Apex Brand 15mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Hex Opening
15mm
Overall Length
62mm
Socket Length
28.6mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
19.8mm
Clearance Depth
14.3mm
Hex Opening
15mm
Overall Length
62mm
Socket Length
28.6mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
19.8mm
Clearance Depth
14.3mm