QA8ASRS090NF41S08 Ingersoll Rand 797 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive
Part Number: QA8ASRS090NF41S08
QA8ASRS090NF41S08 Ingersoll Rand 797 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive. Actuation/Throttle Type/Switch Type: Remote Start Air Inlet: 3/8” NPT Air Pressure (PSI): 90 PSI
QA8ASRS090NF41S08 Ingersoll Rand 797 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive Description
The QA8ASRS090NF41S08 Ingersoll Rand 797 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive is engineered for dependable performance in demanding applications.
The QA8ASRS090NF41S08 Ingersoll Rand 797 in-lbs QA8 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 1/2” Square Drive is backed by a 1-year warranty for peace of mind.
Part Number
QA8ASRS090NF41S08
Actuation/Throttle/Switch
Remote Start
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
1/2''
Drive Type
Square
Exhaust Location
Rear
Housing Material
Steel
Max Free Speed (rpm)
255RPM
Max. Power
1hp
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
78 ft-lbs / 938 in-lbs / 106 Nm
Min. Hose Size
1/2''
Mounting Type
Flanged Mounting
Power Source
Air Powered
Product Length
20.4'' / 518mm
Product Weight
8.02lbs / 3.64kg
Rec. Forward Torque Range
33-66 ft-lbs / 398-797 in-lbs / 45 – 90 Nm
Reversible
Reversible
Sound Pressure/Power Db(A)
87 / 98
Vibration Level (M/S2)
< 2.5m/s2
Warranty
1-year
Additional information
Part Number
QA8ASRS090NF41S08
Actuation/Throttle/Switch
Remote Start
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
Drive Type
Square
Exhaust Location
Rear
Housing Material
Steel
Max Free Speed (rpm)
255RPM
Max. Power
1hp
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
Min. Hose Size
Mounting Type
Flanged Mounting
Power Source
Air Powered
Product Length
20.4'' / 518mm
Product Weight
8.02lbs / 3.64kg
Rec. Forward Torque Range