QA4ASRS027NF41S06 Ingersoll Rand 248 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive
Part Number: QA4ASRS027NF41S06
QA4ASRS027NF41S06 Ingersoll Rand 248 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive. Actuation/Throttle Type/Switch Type: Remote Start Air Consumption (cfm): 29 cfm Air Inlet: 1/4” NPT
QA4ASRS027NF41S06 Ingersoll Rand 248 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive Description
The QA4ASRS027NF41S06 Ingersoll Rand 248 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive is designed for comfort and strength. The standard 4” inline spindle provides 19mm of float to accommodate faster rundown, while the adjust shut-off reduces air consumption and limits torque reaction.
Offers powerful performance up to 248 in-lbs of torque and speeds up to 450RPM. The accurate adjustable external clutch delivers consistent torque, so you can spend your time working, not waiting for repair. The QA series has been tested for 1 million cycles without failure. The lube-free motor makes it easy to manage the upkeep of the nutrunner with just a spanner wrench. Features an ergonomic slim, compact design for space-saving fixturing.
Recommended for applications where precise torque control is required.
The QA4ASRS027NF41S06 Ingersoll Rand 248 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive is backed by a 1-year warranty for peace of mind.
Part Number
QA4ASRS027NF41S06
Air Pressure (psi)
90 PSI
Fastener Size
M8
Head Side to Center
0.81''
Max Free Speed (rpm)
450RPM
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
21 ft-lbs / 248 in-lbs / 28.0 Nm
Product Length
21'' / 533mm
Rec. Forward Torque Range
10-20 ft-lbs / 124-239 in-lbs / 14 – 27 Nm
1-year
Additional information
Part Number
QA4ASRS027NF41S06
Air Pressure (psi)
90 PSI
Fastener Size
M8
Head Side to Center
0.81''
Max Free Speed (rpm)
450RPM
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
Product Length
21'' / 533mm
Rec. Forward Torque Range