QA4ASRS020NF41S06 Ingersoll Rand 186 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive
Part Number: QA4ASRS020NF41S06
QA4ASRS020NF41S06 Ingersoll Rand 186 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive. Actuation/Throttle Type/Switch Type: Remote Start Air Consumption (cfm): 29 cfm Air Inlet: 1/4” NPT
QA4ASRS020NF41S06 Ingersoll Rand 186 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive Description
The QA4ASRS020NF41S06 Ingersoll Rand 186 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive is designed for comfort and strength. The standard 4” inline spindle provides 19mm of float to accommodate faster rundown, while the adjust shut-off reduces air consumption and limits torque reaction.
Offers powerful performance up to 186 in-lbs of torque and speeds up to 600RPM. The accurate adjustable external clutch delivers consistent torque, so you can spend your time working, not waiting for repair. The QA series has been tested for 1 million cycles without failure. The lube-free motor makes it easy to manage the upkeep of the nutrunner with just a spanner wrench. Features an ergonomic slim, compact design for space-saving fixturing.
Recommended for applications where precise torque control is required.
The QA4ASRS020NF41S06 Ingersoll Rand 186 in-lbs QA4 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive is backed by a 1-year warranty for peace of mind.
Technical Specifications
Additional information
Part Number
QA4ASRS020NF41S06
Actuation/Throttle/Switch
Remote Start
Air Consumption cfm
29 cfm
Air Inlet
1/4'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
3/8''
Drive Type
Square
Fastener Size
M6 – M8
Head Side to Center
0.81''
Housing Material
Steel
Max Free Speed (rpm)
600RPM
Max. Power
0.5hp
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
15 ft-lbs / 186 in-lbs / 21.01 Nm
Min. Hose Size
3/8''
Mounting Type
Flanged Mounting
Power Source
Air Powered
Product Length
21'' / 533mm
Product Weight
3.22lbs / 1.46kg
Rec. Forward Torque Range
7.4-15 ft-lbs / 89-177 in-lbs / 10 – 20 Nm
Sound Pressure/Power Db(A)
79.3
Vibration Level (M/S2)
< 2.5m/s2
Warranty
1-year
Additional information
Part Number
QA4ASRS020NF41S06
Actuation/Throttle/Switch
Remote Start
Air Consumption cfm
29 cfm
Air Inlet
1/4'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
Drive Type
Square
Fastener Size
M6 – M8
Head Side to Center
0.81''
Housing Material
Steel
Max Free Speed (rpm)
600RPM
Max. Power
0.5hp
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
Min. Hose Size
Mounting Type
Flanged Mounting
Power Source
Air Powered
Product Length
21'' / 533mm
Product Weight
3.22lbs / 1.46kg
Rec. Forward Torque Range