BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery
Part Number: GBA18V80
BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery. Battery Chemistry: Lithium Ion Battery Voltage: 18V Battery Watt Hours: 144.0Wh Height: 2.7” Length: 4.6” Watts: 1600.0 Width: 3.0”
BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery Description
The BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery is the next-gen Lithium-ion battery that delivers 2X the power and runtime of standard two-layer 4.0 Ah 18V batteries with minimal increase in volume and weight. The BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery features advancements in design that reduce resistance and increase efficiency, to improve the performance-to-weight ratio of tools used on the jobsite all day. Engineered with 21700 cell technology, the BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery delivers power and performance for high-capacity tools.
Technical Specifications
Additional information
Battery Watt Hours
144.0 Wh
Height
2.7''
Length
4.6''
Watts
1, 600
Width
3.0''
Includes
(1) BAT414 12V Max Lithium-Ion 2.0 Ah Battery, (1) GAL12V-20 12V Max Charger
The BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery is the next-gen Lithium-ion battery that delivers 2X the power and runtime of standard two-layer 4.0 Ah 18V batteries with minimal increase in volume and weight. The BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery features advancements in design that reduce resistance and increase efficiency, to improve the performance-to-weight ratio of tools used on the jobsite all day. Engineered with 21700 cell technology, the BOSCH GBA18V80 CORE18V 8.0Ah Performance Battery delivers power and performance for high-capacity tools. Bosch engineered the exclusive CoolPack 2.0 technology to manage the heat of the higher power cells, and it provides better cooling than the previous-generation CoolPack system. CoolPack 2.0 extends the life of the battery by 35%, lowering the cost of battery replacement.