BOSCH GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger
Part Number: GAL12V-40
BOSCH GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger. Automatic Shut-Off: Yes Battery Voltage: 12V Charger Volt Range: 12V Height: 2.8” Length: 6.0” Weight: 1.0lb Width: 4.5” Includes: (1) GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger
BOSCH GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger Description
This BOSCH GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger gets the user power ready in a hurry. The BOSCH GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger Lithium-ion charger can fully charge a spent 12V Max 3.0 Ah Lithium-ion battery in approximately 50 minutes, and it is compatible with Bosch 12V Max Lithium-ion batteries. This means that users are ready to get back to work with little downtime. BOSCH GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger is engineered with regulated 80/20 dual-mode charging for fast and secure operation. Regulated dual-mode charge delivers an 80% in fast-charging mode, and the remaining 20% in long-life mode. BOSCH GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger features indicator lights showing when the battery is charging, finished charging or pending charging due to high temperatures, plus an overheating indicator. The charger has wall-mount screw holes.
Technical Specifications
Additional information
Charger Volt Range
12V
Height
2.8''
Length
6.0''
Weight
1.01lbs
Width
4.5''
Includes
(1) GAL12V-40 12V Max Lithium-Ion Battery Charger
Additional information
Charger Volt Range
12V
Height
2.8''
Length
6.0''
Weight
1.01lbs
Width
4.5''
Includes