SF-11MM43 Apex® Brand 11mm 6-Point Surface Drive Thin Wall Metric Standard Impact Socket, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 11mm Overall Length: 38.1mm Nose End Diameter: 15.9mm Drive End Diameter: 19.1mm Opening Depth: 6.4mm
The SF-11MM43 Apex Brand 11mm 6-Point Surface Drive Thin Wall Metric Standard Impact Socket, 3/8” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer bit life. The cutting-edge machining process used to manufacture the SF-11MM43 Apex Brand 11mm 6-Point Surface Drive Thin Wall Metric Standard Impact Socket, 3/8” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
Apex products, such as the SF-11MM43 Apex Brand 11mm 6-Point Surface Drive Thin Wall Metric Standard Impact Socket, 3/8” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your impact sockets will deliver the performance you require of them.
Apex manufactures impact sockets for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the SF-11MM43 Apex Brand 11mm 6-Point Surface Drive Thin Wall Metric Standard Impact Socket, 3/8” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
| Socket Type | 6-Point |
|---|---|
| Hex Opening | 11mm |
| Overall Length | 38.1mm |
| Nose End Diameter | 15.9mm |
| Drive End Diameter | 19.1mm |
| Opening Depth | 6.4mm |
| Socket Type | 6-Point |
|---|---|
| Hex Opening | 11mm |
| Overall Length | 38.1mm |
| Nose End Diameter | 15.9mm |
| Opening Depth | 6.4mm |