Part Number: SA024C-15-Q
SA024C-15-Q Ingersoll Rand 20 Series Adjustable Shut-Off Clutch Push-to-Start Inline Air Screwdriver, 1/4” Hex Quick Change. Max Free Speed (rpm): 1500RPM Torque Range w/ Light Clutch Spring: 3.0 – 10 in-lbs / 0.34 – 1.1 Nm
Product image may not represent exact model.
Technical Specifications
Additional information
Part Number
SA024C-15-Q
Torque Range w/ Light Spring
3.0 – 10 in-lbs / 0.34 – 1.1 Nm
Torque Range w/ Med. Spring
8.0 – 20 in-lbs / 0.9 – 2.3 Nm
Actuation/Throttle/Switch
Push-to-Start
Air Consumption cfm
15 cfm / 420 L/Min
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
1/4'' Hex
Max Free Speed (rpm)
1500RPM
Power Source
Air Powered
Product Length
8.6'' / 219mm
Product Weight
1.3lbs / 0.6kg
Retainer Type
Quick Change
Reversible
Reversible
Side to Center Distance (in)
0.6'' / 15mm
Additional information
Part Number
SA024C-15-Q
Torque Range w/ Light Spring
Torque Range w/ Med. Spring
8.0 – 20 in-lbs / 0.9 – 2.3 Nm
Actuation/Throttle/Switch
Push-to-Start
Air Consumption cfm
15 cfm / 420 L/Min
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
1/4'' Hex
Max Free Speed (rpm)
1500RPM
Power Source
Air Powered
Product Length
8.6'' / 219mm
Product Weight
1.3lbs / 0.6kg
Retainer Type
Quick Change
Side to Center Distance (in)
0.6'' / 15mm