SA-C-58-18M Apex® Brand 18mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 18mm Overall Length: 66mm Socket Length: 31.8mm Socket Diameter: 25.4mm Nose End Diameter: 25.4mm Clearance Depth: 17.5mm
SA-C-58-18M Apex Brand 18mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the SA-C-58-18M Apex Brand 18mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
SA-C-58-18M Apex Brand 18mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the SA-C-58-18M Apex Brand 18mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
| Socket Type | 6-Point |
|---|---|
| Hex Opening | 18mm |
| Overall Length | 66mm |
| Socket Length | 31.8mm |
| Socket Diameter | 25.4mm |
| Nose End Diameter | 25.4mm |
| Clearance Depth | 17.5mm |
| Socket Type | 6-Point |
|---|---|
| Hex Opening | 18mm |
| Overall Length | 66mm |
| Socket Length | 31.8mm |
| Socket Diameter | 25.4mm |
| Nose End Diameter | 25.4mm |
| Clearance Depth | 17.5mm |