SA-C-510-19M Apex Brand 19mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive
Price: Price On Request
Part Number: SA-C-510-19M
SA-C-510-19M Apex Brand 19mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 19mm Overall Length: 3.41” Socket Length: 2” Socket Diameter: 1.50” Nose End Diameter: 1.75” Opening Depth: 1.16”
SA-C-510-19M Apex Brand 19mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive Description
SA-C-510-19M Apex Brand 19mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive allows you to operate in hard to reach places. Apex square drive universal wrenches are manufactured to last in the most demanding environments.
SA-C-510-19M Apex Brand 19mm 6-Point IronBand Universal Wrench, 1/2” Square Drive is recognized as the industry leader in impact universal extension wrench tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. Apex square drive universal wrenches are not designed to be used with impact drivers.
Hex Opening
19mm
Overall Length
3.41''
Socket Length
2''
Socket Diameter
1.50''
Nose End Diameter
1.75''
Opening Depth
1.16''
Hex Opening
19mm