QA6ASRS030NF41S06 Ingersoll Rand 283 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive
Part Number: QA6ASRS030NF41S06
QA6ASRS030NF41S06 Ingersoll Rand 283 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive. Actuation/Throttle Type/Switch Type: Remote Start Air Consumption (cfm): 36 cfm Air Inlet: 3/8” NPT
QA6ASRS030NF41S06 Ingersoll Rand 283 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive Description
Product image may not represent exact model.
The QA6ASRS030NF41S06 Ingersoll Rand 283 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive is designed to work as hard as you do. These tools are equipped with a reverse ring positioned for maximum comfort and a standard 4” inline spindle that provides 19mm of float.
Offers powerful performance up to 283 in-lbs of torque and speeds up to 585RPM. The accurate adjustable external clutch delivers consistent torque, so you can spend your time working, not waiting for repair. The QA series has been tested for 1 million cycles without failure. The lube-free motor makes it easy to manage the upkeep of the nutrunner with just a spanner wrench. Features an ergonomic slim, compact design for space-saving fixturing.
Recommended for applications where precise torque control is required.
The QA6ASRS030NF41S06 Ingersoll Rand 283 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive is backed by a 1-year warranty for peace of mind.
Part Number
QA6ASRS030NF41S06
Air Pressure (psi)
90 PSI
Fastener Size
M8
Max Free Speed (rpm)
585RPM
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
24 ft-lbs / 283 in-lbs / 32.0 Nm
Product Length
17.9'' / 455mm
Rec. Forward Torque Range
11-22 ft-lbs / 133-266 in-lbs / 15 – 30 Nm
1-year
Additional information
Part Number
QA6ASRS030NF41S06
Air Pressure (psi)
90 PSI
Fastener Size
M8
Max Free Speed (rpm)
585RPM
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
Product Length
17.9'' / 455mm
Rec. Forward Torque Range