QA6ASRS025NF41S06 Ingersoll Rand 239 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive
Part Number: QA6ASRS025NF41S06
QA6ASRS025NF41S06 Ingersoll Rand 239 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive. Actuation/Throttle Type/Switch Type: Remote Start Air Consumption (cfm): 36 cfm Air Inlet: 3/8” NPT
QA6ASRS025NF41S06 Ingersoll Rand 239 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive Description
Product image may not represent exact model.
The QA6ASRS025NF41S06 Ingersoll Rand 239 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive is designed to work as hard as you do. These tools are equipped with a reverse ring positioned for maximum comfort and a standard 4” inline spindle that provides 19mm of float.
Offers powerful performance up to 239 in-lbs of torque and speeds up to 700RPM. The accurate adjustable external clutch delivers consistent torque, so you can spend your time working, not waiting for repair. The QA series has been tested for 1 million cycles without failure. The lube-free motor makes it easy to manage the upkeep of the nutrunner with just a spanner wrench. Features an ergonomic slim, compact design for space-saving fixturing.
Recommended for applications where precise torque control is required.
The QA6ASRS025NF41S06 Ingersoll Rand 239 in-lbs QA6 Series Remote Start Adjustable Shut-Off Clutch Fixtured Inline Air Nutrunner, 3/8” Square Drive is backed by a 1-year warranty for peace of mind.
Technical Specifications
Additional information
Part Number
QA6ASRS025NF41S06
Actuation/Throttle/Switch
Remote Start
Air Consumption cfm
36 cfm
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
3/8''
Drive Type
Square
Fastener Size
M6 – M8
Head Side to Center
1.34''
Max Free Speed (rpm)
700RPM
Max. Power
0.75hp
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
20 ft-lbs / 239 in-lbs / 27.01 Nm
Min. Hose Size
1/2''
Mounting Type
Flanged Mounting
Power Source
Air Powered
Product Length
17.9'' / 455mm
Product Weight
5.76lbs / 2.61kg
Rec. Forward Torque Range
8.9-18 ft-lbs / 106-221 in-lbs / 12 – 25 Nm
Sound Pressure/Power Db(A)
82.5 / 93.5
UPC
Vibration Level (M/S2)
< 2.5m/s2
Warranty
1-year
Additional information
Part Number
QA6ASRS025NF41S06
Actuation/Throttle/Switch
Remote Start
Air Consumption cfm
36 cfm
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Clutch Type
Adjustable Shut-Off
Configuration/Handle Type
Straight
Drive Size
3/8''
Drive Type
Square
Fastener Size
M6 – M8
Head Side to Center
1.34''
Max Free Speed (rpm)
700RPM
Max. Power
0.75hp
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
Min. Hose Size
1/2''
Mounting Type
Flanged Mounting
Power Source
Air Powered
Product Length
17.9'' / 455mm
Product Weight
5.76lbs / 2.61kg
Rec. Forward Torque Range