MSF-14MM15 Apex® Brand 14mm 6-Point Standard Magnetic Surface Drive Impact Socket, 1/2” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 14mm Overall Length: 38.1mm Nose End Diameter: 22.2mm Drive End Diameter: 23.8mm Opening Depth: 11.1mm
Discontinued
MSF-14MM15 Apex Brand 14mm 6-Point Standard Magnetic Surface Drive Impact Socket, 1/2” Square Drive are manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer socket life. The cutting-edge machining process used to manufacture MSF-14MM15 Apex Brand 14mm 6-Point Standard Magnetic Surface Drive Impact Socket, 1/2” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
MSF-14MM15 Apex Brand 14mm 6-Point Standard Magnetic Surface Drive Impact Socket, 1/2” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your impact sockets will deliver the performance you require of them. Apex manufactures impact sockets for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find MSF-14MM15 Apex Brand 14mm 6-Point Standard Magnetic Surface Drive Impact Socket, 1/2” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
| Part Number | MSF-14MM15 |
|---|---|
| Socket Type | 6-Point |
| Hex Opening | 14mm |
| Overall Length | 38.1mm |
| Nose End Diameter | 22.2mm |
| Drive End Diameter | 23.8mm |
| Opening Depth | 11.1mm |
| Part Number | MSF-14MM15 |
|---|---|
| Socket Type | 6-Point |
| Hex Opening | 14mm |
| Overall Length | 38.1mm |
| Nose End Diameter | 22.2mm |
| Opening Depth | 11.1mm |