MB-SF-10MM23 Apex® Brand 10mm 6-Point Long Magnetic Bolt Clearance Surface Drive Impact Socket, 3/8” Square Drive. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 10mm Overall Length: 50.8mm Nose End Diameter: 16.8mm Drive End Diameter: 19.1mm
Discontinued
MB-SF-10MM23 Apex Brand 10mm 6-Point Long Magnetic Bolt Clearance Surface Drive Impact Socket, 3/8” Square Drive are manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer socket life. The cutting-edge machining process used to manufacture MB-SF-10MM23 Apex Brand 10mm 6-Point Long Magnetic Bolt Clearance Surface Drive Impact Socket, 3/8” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
MB-SF-10MM23 Apex Brand 10mm 6-Point Long Magnetic Bolt Clearance Surface Drive Impact Socket, 3/8” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your impact sockets will deliver the performance you require of them. Apex manufactures impact sockets for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find MB-SF-10MM23 Apex Brand 10mm 6-Point Long Magnetic Bolt Clearance Surface Drive Impact Socket, 3/8” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
| Part Number | MB-SF-10MM23 |
|---|---|
| Socket Type | 6-Point |
| Hex Opening | 10mm |
| Overall Length | 50.8mm |
| Nose End Diameter | 16.8mm |
| Drive End Diameter | 19.1mm |
| Opening Depth | 6.4mm |
| Part Number | MB-SF-10MM23 |
|---|---|
| Socket Type | 6-Point |
| Hex Opening | 10mm |
| Overall Length | 50.8mm |
| Nose End Diameter | 16.8mm |
| Opening Depth | 6.4mm |