M004RVR023AT3 Ingersoll Rand 636RPM Inline Multi-Vane Air Motor, 0.34HP
Part Number: M004RVR023AT3
M004RVR023AT3 Ingersoll Rand 636RPM Inline Multi-Vane Air Motor, 0.34HP Description
Technical Specifications
Additional information
Air Inlet
1/4'' NPT
Air Pressure (psi)
90
Country of Origin
United States
Drive Size
3/8''
Drive Type
Round Keyed
ECCN
EAR99
Exhaust Location
Rear
Finish
Black Oxide and Anodize
Multi-Vane Trlac
Planetary
Housing Material
Steel
HTS (Harmonized Tariff Code)
Max Pressure
6.2 bar
Motor
In line, Rotary Vane
Power Source
Air Powered
Product Weight
1.22kg / 2.69lbs
Rated Power
0.31hp / 0.23kW
Reversible
Yes
Shipping Height
2.76'' / 70mm
Shipping Length
12.72'' / 323mm
Shipping Weight
1.5kg / 3.31lbs
Shipping Width
6.54'' / 166mm
Standards/Certifications
ATEX
Strat Code
ATO
TAA Compliant
Yes
UNSPSC
Warranty
1-year
Air Consum. @ Max HP (scfm)
17.5
Gear Ratio
50:1
Gear Reduction
Triple
Max Free Speed
280RPM
Max Torque
17 ft-lbs / 198 in-lbs / 22.4 Nm
Mounting Type
Flanged Mounting
Number of Mounting Holes
2
Speed at Max Power
140RPM
Starting Torque
12 ft-lbs / 16.7 Nm
Additional information
Air Inlet
1/4'' NPT
Air Pressure (psi)
90
Country of Origin
United States
Drive Size
3/8''
Drive Type
Round Keyed
ECCN
EAR99
Exhaust Location
Rear
Finish
Black Oxide and Anodize
Multi-Vane Trlac
Planetary
Housing Material
Steel
HTS (Harmonized Tariff Code)
Max Pressure
6.2 bar
Motor
In line, Rotary Vane
Power Source
Air Powered
Product Weight
1.22kg / 2.69lbs
Rated Power
0.31hp / 0.23kW
Reversible
Shipping Height
2.76'' / 70mm
Shipping Length
12.72'' / 323mm
Shipping Weight
1.5kg / 3.31lbs
Shipping Width
6.54'' / 166mm
Standards/Certifications
ATEX
Strat Code
ATO
TAA Compliant
UNSPSC
Warranty
1-year
Air Consum. @ Max HP (scfm)
17.5
Gear Ratio
50:1
Gear Reduction
Triple
Max Free Speed
280RPM
Max Torque
Mounting Type
Flanged Mounting
Number of Mounting Holes
2
Speed at Max Power
140RPM
Starting Torque
12 ft-lbs / 16.7 Nm