M004RHR033AR3 Ingersoll Rand 505RPM Inline Multi-Vane Air Motor, 0.44HP
Part Number: M004RHR033AR3
M004RHR033AR3 Ingersoll Rand 505RPM Inline Multi-Vane Air Motor, 0.44HP Description
Technical Specifications
Additional information
Air Inlet
1/4'' NPT
Air Pressure (psi)
90
Country of Origin
United States
Drive Size
3/8''
Drive Type
Threaded
ECCN
EAR99
Exhaust Location
Rear
Finish
Black Oxide and Anodize
Multi-Vane Trlac
Planetary
Housing Material
Steel
HTS (Harmonized Tariff Code)
Max Pressure
6.2 bar
Motor
In line, Rotary Vane
Power Source
Air Powered
Product Weight
1.08kg / 2.38lbs
Rated Power
0.44hp / 0.33kW
Reversible
Non-Reversible
Shipping Height
2.7'' / 69mm
Shipping Length
12.6'' / 320mm
Shipping Weight
1.36kg / 3lbs
Shipping Width
6.6'' / 168mm
Standards/Certifications
ATEX
TAA Compliant
Yes
UNSPSC
Warranty
1-year
Air Consum. @ Max HP (scfm)
19
Arbor/Collet
3/8''-24 Thread
Gear Ratio
33:1
Gear Reduction
Double
Max Free Speed
505RPM
Max Torque
15 ft-lbs / 184 in-lbs / 20.8 Nm
Mounting Type
Flanged Mounting
Number of Mounting Holes
2
Speed at Max Power
280RPM
Starting Torque
12 ft-lbs / 15.6 Nm
Additional information
Air Inlet
1/4'' NPT
Air Pressure (psi)
90
Country of Origin
United States
Drive Size
3/8''
Drive Type
Threaded
ECCN
EAR99
Exhaust Location
Rear
Finish
Black Oxide and Anodize
Multi-Vane Trlac
Planetary
Housing Material
Steel
HTS (Harmonized Tariff Code)
Max Pressure
6.2 bar
Motor
In line, Rotary Vane
Power Source
Air Powered
Product Weight
1.08kg / 2.38lbs
Rated Power
0.44hp / 0.33kW
Reversible
Non-Reversible
Shipping Height
2.7'' / 69mm
Shipping Length
12.6'' / 320mm
Shipping Weight
1.36kg / 3lbs
Shipping Width
6.6'' / 168mm
Standards/Certifications
ATEX
TAA Compliant
Yes
UNSPSC
Warranty
1-year
Air Consum. @ Max HP (scfm)
19
Arbor/Collet
3/8''-24 Thread
Gear Ratio
33:1
Gear Reduction
Double
Max Free Speed
505RPM
Max Torque
Mounting Type
Flanged Mounting
Number of Mounting Holes
2
Speed at Max Power
280RPM
Starting Torque
12 ft-lbs / 15.6 Nm