DXSK2M15L Ingersoll Rand 15PC Deep Metric 6-Point DXS2 Impact Socket Set
Part Number: DXSK2M15L
DXSK2M15L Ingersoll Rand 15PC Deep Metric 6-Point DXS2 Impact Socket Set. Product Length: 16.38” Product Width: 9.38” Product Height: 2” Product Weight: 8.47lbs Product Length: 416mm Product Width: 238mm Product Height: 51mm Product Weight: 3.84kg
DXSK2M15L Ingersoll Rand 15PC Deep Metric 6-Point DXS2 Impact Socket Set Description
Technical Specifications
Additional information
Product Length
416mm
Product Width
238mm
Product Height
51mm
Product Weight
3.84kg
Warranty
Lifetime Limited
Drive Size
DXS2
Drive Type
DXS
Standards/Certifications
ASME B107.110
Non Sparking
No
Finish
Chrome-molybdenum steel
Number of Points
6
Socket Depth
Deep
Socket Size
12mm, 13mm, 14mm, 15mm, 16mm, 17mm, 18mm, 19mm, 21mm, 22mm, 24mm, 27mm, 30mm, 32mm, 33mm
Socket Bit Type
Hex
Socket Measurement Type
Metric
Insulated
No
Additional information
Product Length
416mm
Product Width
238mm
Product Height
51mm
Product Weight
3.84kg
Warranty
Lifetime Limited
Drive Size
DXS2
Drive Type
DXS
Standards/Certifications
ASME B107.110
Non Sparking
Finish
Chrome-molybdenum steel
Number of Points
6
Socket Depth
Deep
Socket Size