Crescent CSWS14MM12 12PC 1/4” Drive 6 Point Metric Mechanics Tool Set
Part Number: CSWS14MM12
Crescent CSWS14MM12 12PC 1/4” Drive 6 Point Metric Mechanics Tool Set. Package Quantity: 12 Pieces
Crescent CSWS14MM12 12PC 1/4” Drive 6 Point Metric Mechanics Tool Set Description
Crescent CSWS14MM12 12PC 1/4” Drive 6 Point Metric Mechanics Tool Set features:
  • Quick release design allows for rapid socket removal
  • Manufactured from chrome alloy steel for better strength and longer tool life
  • Sockets feature off-corner loading technology to virtually eliminate fastener rounding
  • Includes blow mold case for storage and organization
  • 60-tooth ratchet requires only a 6-degree swing arc to turn a fastener
  • Teardrop ratchet head for improved access
  • Meets or exceeds ASME and ANSI specifications
  • ASME Specification: Meets or Exceeds
  • Size: 5mm 6mm 7mm 8mm 9mm 10mm 11mm 12mm 13mm 14mm
  • ANSI Specification: Meets or Exceeds
  • Packaging: Boxed
  • Weight (Catalog): 1.575
  • Warranty: Limited Lifetime
  • Drive Tang Size: 1/4 in
  • Tooth Count: 60
  • Quick Release: Yes
  • Length Format: Standard
  • Ratchet Handle Type: Standard
  • Finish: Full Polish Chrome
  • Set Size Range Min: 5mm
  • UPC: 037103327079
  • Ratchet Head Style: Teardrop
  • Set Size Range Max: 14mm
  • Set Included Storage: Blow Mold Case
  • Set Piece Count: 12
  • Material: Alloy Steel
Technical Specifications
Additional information
Part Number
CSWS14MM12
Package Quantity
12 Pieces
  • Packaging: Boxed
  • Weight (Catalog): 1.575
  • Warranty: Limited Lifetime
  • Drive Tang Size: 1/4 in
  • Tooth Count: 60
  • Quick Release: Yes
  • Length Format: Standard
  • Finish: Full Polish Chrome
  • Set Size Range Min: 5mm
  • UPC: 037103327079
  • Ratchet Head Style: Teardrop
  • Set Size Range Max: 14mm