ATP E1215S-13-C Extended Horizontal Grinder, Cone Wheel
Price: Price On Request
Part Number: E1215S-13-C
ATP E1215S-13-C Extended Horizontal Grinder, Cone Wheel. Rated: 1.2hp / 0.9kW Free Speed: 15,000RPM Throttle Type: Lever Spindle Output: Cone Wheel Type & Thickness: Cone Wheels Overall Length: 25” / 635mm Extension Length: 13” / 330mm
ATP E1215S-13-C Extended Horizontal Grinder, Cone Wheel Description
Technical Specifications
Additional information
Rated
1.2hp / 0.9kW
Free Speed
000rpm, 15
Throttle Type
Lever
Spindle Output
Cone
Wheel Type & Thickness
Cone Wheels
Overall Length
25'' / 635mm
Extension Length
13'' / 330mm
Extension Diameter
1'' / 25.4mm
Air Inlet NPT
3/8''
Weight
7lbs / 3.20kg
Hose ID
3/8'' / 10mm
Exhaust Direction
Side
Performance Pressure
6.2 Bar
Air Consumption
991 l/min
Additional information
Rated
1.2hp / 0.9kW
Free Speed
000rpm, 15
Throttle Type
Lever
Spindle Output
Cone
Wheel Type & Thickness
Cone Wheels
Overall Length
25'' / 635mm
Extension Length
13'' / 330mm
Extension Diameter
1'' / 25.4mm
Air Inlet NPT
3/8''
Weight
7lbs / 3.20kg
Hose ID
3/8'' / 10mm