77H90L10 Ingersoll Rand Pro Series Inline Cone and Plug Air Grinder, 9000RPM
Part Number: 77H90L10
77H90L10 Ingersoll Rand Pro Series Inline Cone and Plug Air Grinder, 9000RPM Description
Technical Specifications
Additional information
Part Number
77H90L10
Actuation/Throttle/Switch
Safety Lever
Air Consumption @ Load (cfm)
37 cfm
Air Cons. @ Load (l/min)
1048 l/min
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Arbor/Collet
5/8''-11 Thread
Color
Black
Configuration/Handle Type
Straight
Exhaust Location
Side
Lock Mechanism
Lever Lock in Off Position
Max Free Speed (rpm)
9000RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
1/2''
Power Source
Air Powered
Product Length
16.44'' / 418mm
Product Weight
6lbs / 2.72kg
Rated Power
1.5hp / 1.12kW
UPC
Vibration Level (M/S2)
4.2m/s2
Vibr. Uncertainy K* (m/s2)
3.5m/s2
Warranty
1-year
Wheel Type
Cone
Additional information
Part Number
77H90L10
Actuation/Throttle/Switch
Safety Lever
Air Consumption @ Load (cfm)
37 cfm
Air Cons. @ Load (l/min)
1048 l/min
Air Inlet
3/8'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Arbor/Collet
5/8''-11 Thread
Color
Black
Configuration/Handle Type
Straight
Exhaust Location
Side
Lock Mechanism
Lever Lock in Off Position
Max Free Speed (rpm)
9000RPM
Max Pressure
6.2 bar
Min. Hose Size
1/2''
Power Source
Air Powered
Product Length
16.44'' / 418mm
Product Weight
6lbs / 2.72kg
Rated Power
1.5hp / 1.12kW