2850MAX-6 Ingersoll Rand 2100 ft-lbs D-Handle Air Impact Wrench, 1” Square Drive, 6” Ext Anvil
Part Number: 2850MAX-6
2850MAX-6 Ingersoll Rand 2100 ft-lbs D-Handle Air Impact Wrench, 1” Square Drive, 6” Ext Anvil. Actuation/Throttle Type/Switch Type: Inside Trigger Air Consumption @ Load (cfm): 56 cfm Air Consumption @ Load (l/min): 1587 l/min Air Inlet: 1/2” NPT
2850MAX-6 Ingersoll Rand 2100 ft-lbs D-Handle Air Impact Wrench, 1” Square Drive, 6” Ext Anvil Description
The 2850MAX-6 Ingersoll Rand 2100 ft-lbs D-Handle Air Impact Wrench, 1” Square Drive, 6” Ext Anvil, our fiercest 1” wrench, is engineered to make quick work of big jobs like semi, bus and tractor tires. This tool has been made lighter, pushed harder and worked longer to make sure it can handle repeated demands without sacrificing power. Every time you need extreme torque, this lightweight boss can get the job done.
Solid steel impact mechanism delivers 2,100 ft- lbs of torque. A chemical-resistant housing and steel core stands up to drops and harsh work environments. Weighs under 20 lbs, and is 25% lighter than the industrys leading 1” wrench. 360° adjustable handle: The side handle rotates fully around the tool as the job demands. A swivel hose connection keeps cords from getting tangled so you can move freely around the garage. The 6” anvil extension increases accessibility in hard to reach places.
Product applications include vehicle repair, general industrial, and facility maintenance.
The 2850MAX-6 Ingersoll Rand 2100 ft-lbs D-Handle Air Impact Wrench, 1” Square Drive, 6” Ext Anvil is backed by a 2-year warranty for peace of mind.
Technical Specifications
Additional information
Part Number
2850MAX-6
Actuation/Throttle/Switch
Inside Trigger
Air Consumption @ Load (cfm)
56 cfm
Air Cons. @ Load (l/min)
1587 l/min
Air Inlet
1/2'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Anvil Length
6'' Extended
Average Air Cons. (cfm)
14 cfm
Average Air Cons. (l/min)
397 l/min
Blows per Min
770 BPM
Color
Grey
Configuration/Handle Type
D-Handle
Drive Size
1''
Drive Type
Square
Duty Rating
Maintenance Duty
End Plates
Aluminum with Steel Wear Plate
Exhaust Location
Top
Free Spd Sound Press./Pwr
105.0 / 116.0
Hammer Case
Steel
Housing Material
Impact and Chemical-Resistant Composite Housing and Patented Steel Reinforced Frame
Impact Mechanism
Twin Hammer
Impact Sound Prs/Pwr Db(A)
96.7 / 107.7
Max Bolt Diameter
1-1/4''
Max Free Speed (rpm)
5500RPM
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
2102 ft-lbs / 25225 in-lbs / 2850 Nm
Min. Hose Size
3/4''
Motor
Reverse Bias
Number of Power Settings
3
Power Source
Air Powered
Nut-busting Torque/Weight
97.2 ft-lbs/lbs
Product Height
6.5'' / 165mm
Product Length
19.1'' / 485mm
Product Weight
21.58lbs / 9.79kg
Product Width
9.5'' / 241mm
Rec. Forward Torque Range
2002 ft-lbs / 24030 in-lbs / 2715 Nm
Retainer Type
Friction Ring and Thru-hole
Side to Center Distance (in)
4.8'' / 122mm
Standards/Certifications
Cagi B186, Iso 11148-6, Iso 15744, Iso 28927-2
Tool Type
Full-size
UPC
Vanes
7
Vibration Level (M/S2)
10.3m/s2
Warranty
2-year
Additional information
Part Number
2850MAX-6
Actuation/Throttle/Switch
Inside Trigger
Air Consumption @ Load (cfm)
56 cfm
Air Cons. @ Load (l/min)
1587 l/min
Air Inlet
1/2'' NPT
Air Pressure (psi)
90 PSI
Anvil Length
6'' Extended
Average Air Cons. (cfm)
14 cfm
Average Air Cons. (l/min)
397 l/min
Blows per Min
770 BPM
Color
Grey
Configuration/Handle Type
D-Handle
Drive Size
1''
Drive Type
Square
Duty Rating
Maintenance Duty
End Plates
Aluminum with Steel Wear Plate
Exhaust Location
Top
Free Spd Sound Press./Pwr
Hammer Case
Steel
Housing Material
Impact Mechanism
Twin Hammer
Impact Sound Prs/Pwr Db(A)
Max Bolt Diameter
1-1/4''
Max Free Speed (rpm)
5500RPM
Max Pressure
6.2 bar
Max Torque
Min. Hose Size
3/4''
Motor
Reverse Bias
Number of Power Settings
3
Power Source
Air Powered
Nut-busting Torque/Weight
97.2 ft-lbs/lbs
Product Height
6.5'' / 165mm
Product Length
19.1'' / 485mm
Product Weight
21.58lbs / 9.79kg
Product Width
9.5'' / 241mm
Rec. Forward Torque Range
Retainer Type
Friction Ring and Thru-hole
Side to Center Distance (in)
4.8'' / 122mm